Ubezpieczenie nnw funkcjonariusza BOR
Podstawa prawna.
Dz.U. 2001 nr 27 poz. 298Ustawa z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.
Dz.U. 2014 poz. 1586Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie określenia sum ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w umowach ubezpieczenia zawieranych na rachunek funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu
Ustawa o Biurze Ochrony Rządu.
Art. 60 a. 1. Szef BOR zawiera umowę ubezpieczenia od następstwnieszczęśliwych wypadków, wskutek których może nastąpić uszkodzenie ciała,rozstrój zdrowia lub śmierć funkcjonariusza wykonującego obowiązki służbowe, októrych mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1–3 i 5, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,w państwach, których terytorium w całości lub części zostało uznane za strefędziałań wojennych na podstawie odrębnych przepisów.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może określić, w drodzerozporządzenia, inne niż wskazane w ust. 1 terytoria państw lub ich części, pozagranicami Rzeczypospolitej Polskiej, na których obszarze wykonywanieobowiązków służbowych przez funkcjonariuszy BOR wymaga zawarcia umowyubezpieczenia, o której mowa w ust. 1, uwzględniając występujące na tychterytoriach zagrożenia związane z atakami terrorystycznymi, niepokojamispołecznymi, przestępczością kryminalną lub katastrofami naturalnymi.
Art. 60 b. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodzerozporządzenia, sumy ubezpieczenia, o którym mowa w art. 60 a, uwzględniając, żenie mogą być niższe niż świadczenia odszkodowawcze przysługujące w raziewypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie określenia sum ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w umowach ubezpieczenia zawieranych na rachunek funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu
Na podstawie art. 60b ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 170, 502 i 616)zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) sumę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w umowach ubezpieczenia, zawieranych przez Szefa Biura Ochrony Rządu na rachunek funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu wykonujących obowiązki służbowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, którego terytorium zostało uznane w całości lub części za strefę działań wojennych na podstawie odrębnych przepisów;
2) sumę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w umowach ubezpieczenia, zawieranych przez Szefa Biura Ochrony Rządu na rachunek funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu wykonujących obowiązki służbowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium państw lub ich części, na których obszarze wykonywanie obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu minister właściwy do spraw wewnętrznych objął wymogiem zawarcia umowy ubezpieczenia z uwagi na zagrożenie atakami terrorystycznymi, niepokojami społecznymi,przestępczością kryminalną lub katastrofami naturalnymi, o których mowa w art. 60 a ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.
§ 2. 1. Suma ubezpieczenia na wypadek śmierci funkcjonariusza stanowi pięciokrotność dwunastomiesięcznego przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu za rok ubiegły, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.2. Suma ubezpieczenia z tytułu uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia funkcjonariusza stanowi 1/100 kwoty, o którejmowa w ust. 1, za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Stan na : marzec 2015 r.