Ubezpieczenie oc posiadaczy pojazdów mechanicznych powinno być zawarte przez cały czas trwania rejestracji pojazdu, w momencie zarejestrowania pojazdu należy wykupić ubezpieczenie, jeżeli pojazd nie będzie rejestrowany lub nie podlega rejestracji ( brak obowiązku rejestracji pojazdu ) lub pomimo obowiązku rejestracji, posiadacz zamierza takim pojazdem się poruszać, ubezpieczenie oc należy zawrzeć przed wyjazdem pojazdu na drogę.
Najważniejsze konsekwencje dla sprawcy szkody to koszt jaki musi ponieść na naprawienie wyrządzonej szkody, w przypadku braku polisy oc, dodatkowo właściciel takiego pojazdu musi opłacić karę za brak ubezpieczenia.
Wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia oc regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ich wysokość oblicza się następująco :
Dla pojazdów osobowych podstawą obliczenia kary jest równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę
Dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów podstawą obliczenia kary jest równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę
Dla pozostałych pojazdów podstawą obliczenia kary jest równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę
Wysokość kar jest uzależniona od okresu pozostawania bez ubezpieczenia oc, jeżeli :
okres pozostawania bez oc nie przekracza 3 dni wynosi ona 20% podstawy
okres pozostawania bez oc nie przekracza 14 dni wynosi ona 50% podstawy
okres pozostawania bez oc przekracza 14 wynosi ona 100% podstawy
Tak, dopuszczalna jest płatność ratalna, skutkiem rozłożenia płatności na raty jest zwyżka składki.
W przypadku wykupienia ubezpieczenia oc u innego ubezpieczyciela, dotychczasową umowę oc należy wypowiedzieć na piśmie. Wzór wypowiedzenia znajdziesz tutaj lub skorzystaj z naszego generatora wypowiedzenie oc online.
Tak można, polisę wystawia się w takim przypadku na numer VIN pojazdu, po zarejestrowaniu pojazdu można ją „uzupełnić” o numer rejestracyjny. Jeżeli pojazd nie zostanie zarejestrowany w ciągu 30 dni każda ze stron może odstąpić od umowy ubezpieczenia.
Instytucją wyznaczającą opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia oc jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ich wysokość oraz tryb dochodzenia określają przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wspomnieć, że ustawa wymienia instytucje które mają obowiązek zweryfikować posiadanie ważnego ubezpieczenia oc jak i które mają prawo to zrobić a więc :
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie oc pojazdu to :
obowiązek mają :
policja
organy celne
Straż Graniczna
organy właściwe w sprawie rejestracji pojazdów
Inspekcja Transportu Drogowego
są uprawnione :
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego,
Inspekcja Ochrony Środowiska.
Na okres 12 m-cy, na czas krótszy niż 12 m-cy można zawrzeć jeżeli :
pojazd jest zarejestrowany czasowo – na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji nie krócej niż 30 dni,
pojazd jest pojazdem wolnobieżnym – na czas nie krótszy niż 3 miesiące,
pojazd jest pojazdem historycznym – na czas nie krótszy niż 30 dni
pojazd jest zarejestrowany za granicą – na okres co najmniej 30 dni,
pojazd jest zarejestrowany na stałe, umowę krótkoterminową może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży – na czas nie krótszy niż 30 dni.
Tak, polisę taką wystawia się bez numeru rejestracyjnego, na polisie umieszczony jest numer VIN pojazdu. Jeżeli pojazd w ciągu 30 dni od daty zawarcia ubezpieczenia nie zostanie zarejestrowany, obje strony mogą taką umowę rozwiązać.
Tak, osoby młode wykupujące ubezpieczenie oc są objęte zwyżką składki, z reguły dotyczy to osób do 26 roku życia.
Tak, brak ważnych badań technicznych nie może być podstawą do odmowy zawarcia ubezpieczenia, niektórzy ubezpieczyciele stosują zwyżkę składki dla takich pojazdów.
Ubezpieczenia Katowice
tel/fax. 32 204 82 54
kom. 505 505 728
email: atea@atea.pl